ראשי

בין עריכה לשונית לעריכה ספרותית

אורחים ומבקרים חוזרים שלום רב! האם תסכימו לקבל ממני דואר מדי פעם? אני אוספת כתובות לקראת מיזם ספרותי שיצא לפועל בעוד כשנה וחצי או יותר. ייתכן שאפתח אינסטגרם, ייתכן שאשלח מייל מדי פעם… כנראה עם סרטון… טרם החלטתי. אשמח מאוד אם תסכימו שנכיר טוב יותר. נא שלחו לי מייל לכאן: yaelzz@gmail.com, ובשורת הנושא כתבו "אשמח לקבל ממך מיילים", ונהיה בקשר 😊

קודם כול המלצה: עד סוף מאי אפשר לרכוש בהנחה נאה את האוצר של לירון פיין. אני ממליצה בחום. האוצר נשאר לתמיד (כל עוד יש אינטרנט, אני מניחה), ונוסף לו מקבלים 52 שבועות עם שיעור כתיבה און-ליין. אני לומדת ממנו המון!

וכמעט שכחתי! עם הקוד yael תקבלו הנחה נוספת 🙂

עריכה לשונית אמורה להיות עריכה ברמת המשפט והפסקה יותר מאשר ברמת התוכן ממש. העריכה הספרותית מתערבת בתוכן עצמו ויכולה להציע להוסיף דמות או לשנות את סדר הבאת המידע. ככל הידוע לי, אין בנמצא קורס או תוכנית שמכשירים לעריכה ספרותית. כדי להיות עורך לשון יש לדעת כמה דברים (כללי האקדמיה ללשון עברית, כללי הניקוד כדי להוסיף ניקוד מסייע ועוד) ורצוי גם לקרוא הרבה, להכיר סגנונות כתיבה, לפתח רגישות למילה, לסדר המילים ולהשפעות הסדר הזה על הקורא או המאזין ועוד. כדי להיות עורך ספרותי אולי אפשר לומר שחובה לקרוא הרבה, ויש לראות את הטקסט ברמת המקרו יותר מאשר ברמת המיקרו, כדי לעצב את דרך השתלשלות העניינים, לעזור לכותב לבחור מה לגלות לקורא ומה להסתיר ממנו או לתת לו להבין בין השורות, להתאים את קצב הסיפור למסר שלו ועוד.

במילים אחרות: עריכה שמקדימה עריכה לשונית היא עריכה ספרותית או עריכת תוכן, לפי סוג החיבור. לעריכות אלה יש נקודות השקה רבות עם העריכה הלשונית, אך המטרה שלהן היא להעמיד את הטקסט ברצף ראוי ולפתח את כל מה שדרוש פיתוח לפני העבודה על מוצר הטקסט הסופי עם העורך הלשוני. העריכה הספרותית או עריכת התוכן נועדה להביא למחשבה מחודשת ומדוקדקת את הכתוב בחיבור הנדון, ועניינה, למשל, לקבוע את סדר הבאת המידע (כן, גם בפרוזה וגם בחומר עיוני), היכן להרחיב כדי להתאים לקהל היעד (להסביר מונחים? להבהיר את מניעי הדמות?) וכדומה.

סביר שרוב רובם של עורכי הלשון אוהבי קריאה הם, ומכאן טשטוש הגבולות בין עריכה לשונית לבין עריכה ספרותית. בעבר אותו עורך היה עורך את הלשון ואת התוכן. בימינו משתדלים שעיניים רבות יעיינו בחומר הכתוב, ואולי משום כך הפרידו בין סוגי העריכות, וכך לפחות שלושה עורכי לשון קוראים כל חיבור בהוצאות שונות, כל אחד בכובע אחר בסדר זה: עורך ספרותי, עורך לשון, מגיה ולפעמים גם מתקין.

נהגתי להגדיר את עצמי כעורכת לשון, אך בעריכתי אני מתייחסת גם לתוכן, לשאלת אפיון הדמויות, ואני מעירה אם יש בעיות בעלילה או באופן הגשתה. גיליתי שהכותבים קשובים לדברי, וכשאני מעלה בעיה כלשהי הם מוצאים לה פתרון שמעלה, בעיני, את ערך הספר שלהם.

אם תרצו את דעתי על החיבור שכתבתם, עם או בלי עריכת לשון, מה עובד בו ומה לא, אילו דמויות עשויות היטב ואילו יש לשקול את נחיצותן וכדומה, אתם מוזמנים לעיין בהמלצות על עבודתי וליצור קשר.

לכל הסוגיות בעריכה לשונית בעמוד אחד

אורחים ומבקרים חוזרים שלום רב! מזכירה שאשמח לקבל ממך מייל לכאן: yaelzz@gmail.com, בנושא "אשמח לקבל ממך מיילים". נהיה בקשר 😊